Malowanie felg aluminiowych 17" z audi TT do A3 8L

W tym forum znajdziecie relacje, porady oraz fotorelacje, które powstały dzięki własnoręcznie wykonanym pracom użytkowników tego forum.

Malowanie felg aluminiowych 17" z audi TT do A3 8L

Postautor: Mariola_S » 25 mar 2015, 15:24

Witam Kochani. Kolejny post z cyklu malowania alusów, teraz ambitniej i na pewno z lepszym efektem. Zważywszy, że felgi w ogólnie dużo lepszym stanie niż wcześniejsze o których pisałam TUTAJ. Nie ściągałam całkowicie powłoki lakierniczej jak poprzednio, a tylko zmatowiłam lakier. Jedna felga była po bliskim spotkaniu z krawężnikiem więc użyłam do niej trochę szpachli z aluminium. Samo równanie i matowienie przebiegło dużo delikatniej niż przy zielonych alu, zwyczajnie felgi były w fajnym stanie, poza tą jedną "krawężnikową".

Do sedna, alusy pochodziły z takiego audi TT

Obrazek
źródło zdjęcia: forum.vwgolf.pl

Rozstaw był identyczny czyli 5x100, et w poprzednich było bodajże 38, tytaj ET32, co do szerokości w a3 8l (moim) było to 6,5j lub 6j, te felgi mają 7,5j. Mega fajnie to się spasowało choć delikatnym dystansem z tyłu bym nie pogardziła ;D

Tutaj zdjęcie w trakcie przygotowań, po prawej felga, która miała "przygodę", po lewej częściowo przygotowana. No i moje skarpetki 8)

Obrazek

Po przygotowaniu wszystkich felg, przyszła pora na dokładne (!) ocdtłuszczenie i dwie puszki podkładu (białego) z MOTIP'a. Zdjęcie produktu i felg

Obrazek

Obrazek

Felgi poczekały jakaś dobę, bądź nawet półtora na lakierowanie. Wcześniej podkład delikatnie zmatowiłam.
Pamiętajcie, żeby go nie "przepolerować", gdyż lakier może Wam się "zbomblić".
Zwróćcie też uwagę czy podkład może być stosowany na aluminium. Pamiętajcie "to je amelinium, tego nie pomalujesz", a poważnie to faktycznie nie wszystko chce się trzymać tego materiału. Jeśli czegoś nie jesteście pewni sięgnijcie po podkład epoksydowy, może jest ciut droższy, ale tańszy niż lakierowanie drugi raz ;)

Kiedy podkład wysechł i powierzchnia była przygotowana do lakierowania (zmatowiona, odtłuszczona) polakierowałam felgi biały sprayem akrylowym MOTIP o pojemności 500ml, choć po dwóch białych podkładać pełne krycie uzyskałam po zużyciu dwóch sztuk.

Obrazek

Obrazek

Jak to zwykle u mnie bywa, wszystko było robione na szybko, a czas mnie nie miłosiernie gonił, gdyż następnego dnia chciałam na felgi założyć opony, a koła na auto |) Więc lakier podsuszałam suszarką do włosów. Następnie przyszła pora na lakier bezbarwny z brokatem, kolejny produkt firmy MOTIP. Pamiętajcie o wykonaniu próby produktów chociażby na starym kawałku jakiejś rurki czy tektury. Sprawdźcie czy produkty w kontakcie z sobą nawzajem się nie ważą. Najczęściej produkty jeden firmy bazują na tych tych samych półproduktach i są dla siebie bezpieczne. Wracając do tematu oto brokat w sprayu i efekt, który dzięki niemu uzyskamy. Niestety ciężko było mi to uchwycić aparatem, ale efekt jest świetny, sam brokat tak drobny, że prawie niewidoczny, idealnie taki jakiego szukałam. Strasznie bałam się efektu "wiejskiej remizy" ;) Ten natomiast jest nie widoczny dopóki nie zaświeci na niego słonko czy inne źródło światła. Pierwsze zdjęcie z fleszem, pozostałe dwa w świetle żarówki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pomiędzy warstwami cały czas latałam z suszarką do włosów. Na początku nastawiłam się na zwykły bezbarwny akrylowy spray. Plany musiałam zmienić ponieważ czas zaczął mnie gonić, a na felgach jednak kilka warstw lakierów było. Tak więc zmieniłam plan i zamiast zwykłego bezbarwnego poszedł lakier z utwardzaczem "professional color matic 2K lakier bezbarwny". Sposób użycia niezwykle prosty, pod spodem jest zawleczka (pod wieczkiem), którą wyciągamy i przekręcamy o jakieś 360 stopni, dla pewności można śmiało kręcić do oporu bo nic się nie stanie. Poczujemy luz na zawleczce czyli utwardzacz uwolni się do lakieru bezbarwnego, a wtedy to już tylko telepać, telepać i jeszcze raz telepać (3 minuty styknie, jak przy każdym sprayu).

Poszły mi 3 puszki po 200ml bezbarwnego z utwardzaczem. Pochodzi on także z firmy Motip Dupli.

Obrazek

Takie dwa spraye bezbarwne miały iść początkowo:

Obrazek

Tak wyglądają lakiery, które teraz są na bucikach Toudiego:

Obrazek

Pomyślcie także o wymianach dysz w sprayach, kiedyś bardzo dawno temu znajomy mi o tym mówił, teraz spróbowałam i jest różnica ogromna, o końcówki popytajcie po znajomych lub w lakierniach. Myślę, że bez problemu się znajdą. Nie psikają w jeden punkt tylko tak bardziej jak pistolet. Możecie też je przekręcać zależnie czy chcecie uzyskać strumień pionowy czy poziomy.

Obrazek

Tak się prezentuje moje audi (i na jednym zdjęciu ja) na nowych bucikach. Ja jestem zachwycona <3

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ja jestem mega zadowolona, osoby, które widziały na żywo (w tym nasz Rudzia) także chwalą, czego chcieć więcej?
Dodam jeszcze na zakończenie, ze felgi skończyłam lakierować około 14-15 w piątek, a w sobotę już koło 9 byłam na wulkanizacji i ani założenie opon, ani montaż kół na aucie nie spowodowały żadnego problemu, a lakier jest nietknięty. Bałam się trochę "lania" bezbarwnym i zacieków przez co brokat czuć pod ręką i brud się czepia, ale malując felunek na biało nie liczyłam na to, że wystarczy samochód spłukać raz w tygodniu :)

Pozdrawiam i życzę samych udanych modyfikacji, zarówno wizualnych, jak i tych pod maską

Mariola Sakowicz
Zapraszamy do działu Przedstaw się Napisz coś o sobie, pokaż się i poczytaj o reszcie EKIPY
Amicum proba, probatum ama
Nie jestem specjalistką... Czytam, słucham, oglądam...
Awatar użytkownika
Mariola_S
Administrator
Administrator

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 29 razy
Auto: Audi A3 8l AGN

Re: Malowanie felg aluminiowych 17" z audi TT do A3 8L

Postautor: TurboCustoms » 25 mar 2015, 16:46

Jak na lakierowanie z puszek, to wyszło całkiem fajnie. Jedynie to mogę się przyczepić do suszarki. Nie jest to najlepszy pomysł, gdyż ciepłe powietrza działa bezpośrednio na warstwę wierzchnią podkładu, a przy okazji niepotrzebnie wzbija kurz. Dlatego w lakiernictwie stosuje się promienniki podczerwieni, które dogłębnie ogrzewają podkład ;) Na szczęście przy montażu nic nie odpadło, więc powinno być mimo wszystko ok. (lakier bezbarwny zyskuje swoją właściwą twardość dopiero po ok 2 tygodniach). W artykule mogłaś jeszcze napisać, jakich używałaś gradacji papieru do szlifowania/matowienia powierzchni. Od siebie jeszcze mogę dodać, że przy bardziej skomplikowanym wzorze felgi warto zaopatrzyć się w tzw. włókniny ścierne. Pozwalają one na szybszą pracę oraz można łatwiej dotrzeć do wszystkich zakamarków ;) Poza tym super artykuł. Tak trzymaj!
Awatar użytkownika
TurboCustoms
Topic Moderator
Topic Moderator

Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Mariola_S » 25 mar 2015, 17:47

Papierów używałam najróżniejszych, zwyczajnie co się nadało i było pod ręką, włóknin matujących używam zawsze na koniec matowienia, żeby żadnego wgłębienia nie pominąć (szarek i bordowej), podkładu samego w sobie nie suszyłam, dałam mu około 30h na wyschnięcie, na podbijanie kurzu prosta metoda (piwnicowa) - zmoczyć podłogę i wiem, że suszenie nie jest profesjonalną metodą, ale jak na niecałe 20 godzin, 11 puszek i to, że spokojnie dało się opony założyć bez uszczerbku to jestem bardzo zadowolona. Śmieci o dziwo felgi nie nałapały, a zwykły bezbarwny z puszki na tylu warstwach myślę, ze 2 dni jak nie 3 by sechł :) Dziękuję bardzo za uwagi! Nie wiedziałam, że jesteś taki obcykany <Mariolcia_w_delikatnym_szoku>.
Zapraszamy do działu Przedstaw się Napisz coś o sobie, pokaż się i poczytaj o reszcie EKIPY
Awatar użytkownika
Mariola_S
Administrator
Administrator

Postautor: TurboCustoms » 25 mar 2015, 18:10

Nie no to były tylko takie moje małe uwagi. Bez nich też jest bardzo dobrze :)

Nie wiem, czy 'obcykany' to dobre słowo, ale lakieruję u siebie (kilka całościówek też już zrobiłem) i niebawem otwieram w tym kierunku firmę (lakiernictwo + profesjonalny detailing ;) ) Pisałem wcześniej, że będę swojego całego okulara W210 piaskował i całość lakierował. Na pewno będę robił zdjęcia i jakiś poradnik Wam przy okazji napiszę :P Może akurat ktoś z forumowiczów będzie kiedyś robić podobny projekt i mała porada się przyda ;)
Awatar użytkownika
TurboCustoms
Topic Moderator
Topic Moderator

Postautor: Mariola_S » 25 mar 2015, 18:44

Byłoby świetnie <3 Nie wiem jak Ci się odwdzięczę jeśli to zrobisz :)
To dopiero byłoby coś. Choć Beata lakierowała swojej jajko, no ale, żeby poradnik... Grubo by było.
Awatar użytkownika
Mariola_S
Administrator
Administrator

Postautor: TurboCustoms » 25 mar 2015, 18:51

Mariola_S pisze:Byłoby świetnie <3 Nie wiem jak Ci się odwdzięczę jeśli to zrobisz :)
To dopiero byłoby coś. Choć Beata lakierowała swojej jajko, no ale, żeby poradnik... Grubo by było.

Bez przesady, to wcale nie takie skomplikowane, a że zdjęcia i tak będę robił przy okazji, to dopisanie kilku zdań w ramach komentarza nie jest niczym wielkim...;)
Awatar użytkownika
TurboCustoms
Topic Moderator
Topic Moderator

Postautor: Mariola_S » 25 mar 2015, 18:57

Wierz mi, że nie każdemu by się chciało, zwłaszcza jak z czasem średnio, ja tydzień czasu nawet nie miałam kiedy o tym pomarzyć, a potem jeden dzień foty wybierałam i obrabiałam, dwa dni pisania po kawałku :)
Awatar użytkownika
Mariola_S
Administrator
Administrator

Postautor: TurboCustoms » 25 mar 2015, 19:14

Masz rację, bo z czasem ciężko, ale lubię robić takie tematy. Zawsze to jakaś pomoc dla innych, a ja lubię pomagać (tym bardziej że pasjonuję się tym tematem :P )
Niestety zanim się pojawi, to musi minąć trochę czasu. Chyba że jak ktoś bardzo chce, to mogę napisać wieczorem skróconą wersję - taki mini poradnik lakiernictwa dla początkujących, opierając się na fotkach znalezionych w sieci.... W sumie jakby się zastanowić to i pełną wersję można tak zrobić...
Awatar użytkownika
TurboCustoms
Topic Moderator
Topic Moderator

Postautor: Frosty » 25 mar 2015, 19:17

Włóknina matująca <3 Mariola.. Ty wiesz :D
Kurde fajnie to wyszło :3 chyba przemaluje moje!
Frosty
Wczytuje się
Wczytuje się

Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: Mariola_S » 25 mar 2015, 20:16

Dzięki Kochana <3
Jasne, że ja wiem, stara ciotka wie wszystko! :)

Co do felg, maluj, maluj, odświeżenie zawsze się przyda, chociaż zaraz... Twoje chyba w ubiegłym roku były odstrzelone bardzo fantazyjnie ;)
Awatar użytkownika
Mariola_S
Administrator
Administrator

Następna

Wróć do Sama naprawiam